Po lewej stronie na granatowym tle niebiesko czerwony napis brexit. Po prawej stronie trzy postacie, za nimi czerwone słupki wykresów, nad nimi uścisk dłoni, obok komputer, zapisana kartka papieru i długopis.

Scenariusz no-deal odrzucony

14 marca 2019

13 marca Brytyjska Izba Gmin zagłosowała za bezwarunkowym odrzuceniem bezumownego brexitu. To dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców.

Decyzja brytyjskiego parlamentu przekreślająca „twardy brexit” to scenariusz, na który Polska liczyła. Jest to krok w dobrym kierunku, ponieważ uporządkowany brexit jest najlepszym możliwym rozwiązaniem – skomentował wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Dalej dodaje, że „wynegocjowana umowa zagwarantowałaby ochronę praw obywateli, wpłaty brytyjskie do budżetu UE oraz okres przejściowy dający czas przedsiębiorcom na dostosowanie się do nowych warunków”.

Zdaniem wiceministra Ociepy ważne jest to co wydarzy się w następstwie głosowania odrzucającego bezumowny brexit, ponieważ aby przedłużyć okres negocjacji potrzebny jest wniosek rządu Theresy May. Z kolei na wznowienie negocjacji jednogłośnie musi się zgodzić 27 państw członkowskich. Polska w tym względzie będzie prezentowała konstruktywne podejście – podkreślił wiceminister Marcin Ociepa.

Natomiast pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku przez Radę Europejską (art.50 TUE) może dać czas na znalezienie rozwiązań pozwalających na ratyfikację porozumienia przez Izbę Gmin i w konsekwencji pozwolić uniknąć nieuporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

W czwartek brytyjski parlament zadecyduje o ewentualnym odroczeniu w czasie brexitu, podczas gdy w przyszłym tygodniu Theresa May podejmie trzecią próbę uzyskania zgody brytyjskiego parlamentu na przyjęcie wynegocjowanej z Unią Europejską umowy wyjścia.

Brexit przeprowadzony zgodnie z umową wyjścia pozwoli na wprowadzenie okresu przejściowego. W tym czasie zostaną zachowane dotychczasowe zasady relacji handlowych. Wielka Brytania będzie wciąż częścią jednolitego rynku, a więc nie będzie ceł ani dodatkowych regulacji. Po okresie przejściowym jedną z możliwości bedzie zawarcie umowy o wolnym handlu utrzymującej zerowe cła na większość towarów, a być może nawet na wszystkie.