Flaga Unii Europejskiej oraz flaga Wielkiej Brytanii na granatowym tle zlogo Kosisji Europejskiej.

Szósty komunikat KE ws. bezumownego brexitu

5 września 2019

Komisja Europejska 4 września br. opublikowała kolejny, szósty już komunikat dot. przygotowań do bezumownego brexitu.
Komunikat w szczególności zapowiada wydłużenie i dostosowanie obowiązywania przyjętych już środków awaryjnych UE na wypadek bezumownego brexitu, do nowego terminu wystąpienia UK z UE (31 października br.)

Dla przykładu KE zapowiada wydłużenie obowiązywania tzw. rozporządzenia dot. transportu drogowego z 31 grudnia 2019 r. do końca lipca 2020 r. oraz rozporządzenia lotniczego do 24 października 2020 r.

Komisja w szczególności wskazuje na konieczność przygotowania się przedsiębiorców i państw członkowskich do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia z dniem 1 listopada 2019 r.

Przedsiębiorcy powinni w szczególności pamiętać o nowych procedurach i kontrolach na granicy z Wielką Brytanią.

KE wymienia sektory wrażliwe, m.in. wyroby medyczne, urządzenia medyczne i substancje chemiczne, które w jej opinii wymagają wzmocnienia działań przygotowawczych.

Opublikowana CHECKLISTA dla przedsiębiorcy pozwala szybko przetestować stan przygotowania przedsiębiorcy do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Stanowi kompendium proponowanych działań dla przedsiębiorców zaangażowanych w łańcuchy dostaw ze Zjednoczonym Królestwem – bez względu na to, gdzie mają siedzibę – w zwięzły sposób przedstawia niezbędne formalności w handlu transgranicznym i obowiązki przedsiębiorców (my zaś zachęcamy do pogłębienia wiedzy poprzez lekturę naszej strony oraz zadawania pytań na brexit@mpit.gov.pl)

Komunikat wraz z dokumentami towarzyszącymi dostępny jest na stronie: https://ec.europa.eu/info/publications/communication-4-september-2019-finalising-preparations-withdrawal-united-kingdom-european-union-1-november-2019

Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.