Flaga Unii Europejskiej bez jednej gwiazdki symbolizująca brexit

Przesunięcie terminu brexitu

28 października 2019

Rada Europejska w formacie art. 50 podjęła decyzję o przedłużeniu okresu negocjacji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do 31 stycznia 2020 r. Celem przedłużenia jest dopełnienie procedur ratyfikacyjnych, które umożliwią wejście w życie Umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Przedłużenie może zakończyć się przed 31 stycznia 2020 r. jeśli UE i Wielka Brytania dopełnią wcześniej swoich wewnętrznych procedur ratyfikacyjnych. Po stronie brytyjskiej do wejścia w życie Umowy niezbędne jest przyjęcie właściwej legislacji przez parlament. Po stronie UE zgodę musi wyrazić Parlament Europejski.

Decyzja o przedłużeniu została podjęta w tzw. procedurze pisemnej bez potrzeby zwoływania specjalnego posiedzenia Rady Europejskiej. Towarzyszy jej deklaracja Rady Europejskiej, która przypomina, że w trakcie przedłużenia Wielka Brytania pozostaje członkiem UE ze wszystkimi prawami i obowiązkami jakie wynikają z członkostwa. Deklaracja podkreśla, że Zjednoczone Królestwo powinno w tym czasie przestrzegać reguł lojalnej współpracy wobec UE.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że także w przypadku uporządkowanego brexitu Polacy chcący pozostać w Wielkiej Brytanii na dłużej powinni wystąpić o brytyjski status osoby osiedlonej (EU settled status). Nie należy czekać ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili.

Foto: freestocks.org/ Pexels