Zdjęcie przedstawia młodą dziewczyne stojącą przodem do rozkładem jazdy, na którym umieszczoono flagi UK i UE.

Brexit coraz bliżej

10 stycznia 2020

9 stycznia brytyjska Izba Gmin zaakceptowała projekt ustawy implementującej Umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Projekt ustawy trafi teraz pod obrady Izby Lordów, która będzie kontynuować prace legislacyjne.

Po stronie UE do zawarcia Umowy konieczna jest zgoda Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE, jednak nie przewiduje się żadnych trudności w ich uzyskaniu. Głosowanie w Parlamencie Europejskim zaplanowane jest na 29 stycznia br.

Wszystko wskazuje zatem, że Wielka Brytania opuści UE 1 lutego br. w sposób uporządkowany na bazie Umowy o wystąpieniu. Przypominamy, że z tym dniem rozpocznie się okres przejściowy obowiązujący do końca 2020 roku. Wielka Brytania będzie w tym czasie nadal uczestniczyła we wspólnym rynku i unii celnej. W okresie przejściowym zasady handlu pomiędzy Polską a Wielką Brytanią nie zmienią się. Umowa o wystąpieniu dopuszcza także przedłużenie okresu przejściowego, niemniej jednak Premier Boris Johnson oficjalnie stwierdził, że rząd brytyjski odrzuca taką możliwość.

Warunki współpracy gospodarczej po 1 stycznia 2021 r. zależeć będą od treści przyszłej Umowy o wolnym handlu pomiędzy Wielką Brytanią a UE. Jej negocjacje rozpoczną się na początku 2020 roku.

Foto: pixabay.com