Po lewej stronie na granatowym tle niebiesko czerwony napis brexit. Po prawej stronie grafika przedstawiająca głowę i tors osoby przed stretą dokumentów, obok neseser, segregator, certyfikat, lupa, długopis.

Brexit a sektor chemiczny i kosmetyczny

8 lipca 2019

Zachęcamy do zapoznania się z dwoma artykułami poświęconymi wpływowi brexitu na:

Oba wskazane artykuły podkreślają, że kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorców jest fakt, że w przypadku bezumownego brexitu Wielka Brytania i Unia Europejska stają się dla siebie wzajemnie krajami (obszarami) trzecimi – ze wszystkimi konsekwencjami dotyczącymi zarówno produktów kosmetycznych, jak i surowców/substancji. Przesunięcie wewnątrzwspólnotowe staje się wiec importem, co wiąże się z koniecznością spełnienia wymagań drugiej strony, ustanowienia osoby odpowiedzialnej lub wyłącznego dystrybutora, zmianą oznakowania produktów itd.

Brak informacji, czy brexit skończy się umową, czy też nie – jest źródłem ogromnej niepewności prawnej po stronie przedsiębiorców i uniemożliwia wiele działań.

Artykuły udostępnione dzięki uprzejmości firmy Theta Doradztwo Techniczne oraz Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.