Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Zdjęcie przedstawia premiera na dworze, ujęcie przedstawia ramiona oraz głowę. Premier ubrany jest w granatową marynarkę, fioletową koszulę oraz niebieski krawat. W klapie ma srebrną wpinkę. Za premierem kroczy ochroniarz. W tle widać drzewa.

Nowy premier Wielkiej Brytanii

29 lipca 2019

W dniu 24 lipca Boris Johnson oficjalnie objął urząd premiera Wielkiej Brytanii. Jako jeden z priorytetów nowego rządu wskazał ostateczne opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

W swoim pierwszym wystąpieniu w Izbie Gmin premier Boris Johnson podkreślił, że opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię jest bardziej niż możliwe do dnia 31 października br. Premier-elekt podkreślił, że kolejne referendum lub przyspieszone wybory są wykluczone.

Premier zaznaczył ponadto, że pomimo poparcia dla umownego wyjścia z UE, należy brać pod uwagę także scenariusz no-deal w związku z czym prowadzone będą wzmożone przygotowania na wypadek takiego scenariusza. Nowy rząd zamierza również rozpocząć rozmowy na temat przyszłych relacji handlowych.

Boris Johnson stwierdził, że jest pełen optymizmu i przyjaznego nastawienia do europejskich partnerów i wierzy, że uda się osiągnąć porozumienie w sprawie najbardziej kontrowersyjnej dla brytyjskiego parlamentu tj. backstopu. Zapowiedział również uregulowanie sytuacji prawnej obywateli UE. W najbliższych dniach rząd Wielkiej Brytanii ma podjąć konkretne działania w tej sprawie.

Ustosunkowując się do wypowiedzi nowego premiera Wielkiej Brytanii, państwa członkowskie Unii Europejskiej, jak i Główny Negocjator UE odpowiedzialny za negocjacje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, podkreślili – zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem – że koncepcje przedstawiane przez rząd Wielkiej Brytanii muszą być zgodne w wynegocjowaną Umową Wyjścia. UE jest wciąż gotowa do dalszych negocjacji w zakresie deklaracji politycznej dotyczącej przyszłych relacji z Wielką Brytanią.

Foto: Unia Europejska/ consilium.europa.eu